DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.12.2023 00:30:40 

NOSTALGIA  Historic  Racing Club

 

 

  *Aktuality...                                                                                                        

             

*Na tyto stránky byla nově zařazena sekce  Vaše  názory a vzkazy  - možnost pro všechny, kteří tyto stránky čtou  pravidelněji či jen otevřou náhodně vyjádřit svůj názor na jejich smysl a obsah. Pokud máte jakékoliv připomínky či nápady k dalšímu zlepšování kvality tohoto webu,budu za ně rád. Jsem si na druhou stranu velmi dobře vědom velmi nedokonalého provedení těchto www stránek,daného mými možnostmi. Stále se jedná jen o amaterský počin,který si neklade žádné vysoké cíle jakkoliv konkurovat zavedeným webům,ale jen malou troškou chce přispět k informovanosti o dění na sportovní scéně historických vozidel,která je těmi ostatními většinou dost opomíjena.  

                                                                                         Radek PILKA   NOSTALGIA Historic Racing Team Plz    

                                                             

                       * Úspěšný start všem v  sezoně 2017 !   

 

 

 

 

*Aktuální podniky :

       

Fotka uživatele Autodrom Most.

 

 

 

           

                                         *  

 

 

 

          Aktuality 2017 

 

 

Fotka uživatele Autoklub České republiky.

 

MISTROVSTVÍ ČR V ZÁVODECH HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ DO VRCHU
Atraktivní závody do vrchu historických automobilů na skvělých tratích a přitom cenově dostupné. Čeká vás 9 závodních víkendů, 15 závodů, tratě od dvou do osmi kilometrů, včetně tratí evropských parametrů!
K tomu jezdecká licence pro nově příchozí, otestování vozu a vystavení sportovního průkazu a to vše ZDARMA. Snížené startovné proti Mistrovství ČR! Už neváhejte a hlaste se na: fas@autoklub.cz

 

 

 

 

*Hubert Procházka - oznámení o úmrtí

S lítostí Vám oznamujeme, že dne 9. února 2017 zemřel bývalý předseda Komise historických vozidel FAS AČR a držitel Zlaté spony FAS AČR pan dr. Hubert Procházka.

 
Autoklub ČR vyjadřuje upřimnou soustrast celé jeho rodině.
 
Čest jeho památce!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

*Autodrom Most se vrátí o třicet let zpět, čeká závod, sraz a  a promenáda trabantů

image

Více než 30 let staré retro vzpomínky pamětníků starých časů oživí na konci května promenáda legendárních východoněmeckých vozů značky Trabant. Jejich majitelé s rodinnými příslušníky, přáteli, známými a také fanoušci „rozzuřených vysavačů“, jak se bakelitovému autíčku s dvoutaktním motorem přezdívalo, se sjedou do areálu mosteckého autodromu 25. května. Sraz bude součástí dvanáctihodinového závodu The Most Trabant na velkém okruhu, vstupné je bezplatné.

Areál se pro účastníky otevře v 08:00, hlavní program začíná v 14:00 hodin. První zájemci už se hlásí. „Pro všechny jsme připravili spoustu zajímavých aktivit, nikdo se určitě nebude nudit. Dorazí i známý cestovatel a režisér Dan Pribáň, který poutavě pohovoří o expedicích svého týmu. Postupně ve vozech Trabant Combi zdolali Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku napříč Amazonií přes Andy až k jihu. Zatím poslední anabází byla cesta Tichomořím z Austrálie do Thajska. Předprodej vstupenek na besedu zahájíme v nejbližší době,“ uvedla eventová manažerka společnosti AUTODROM MOST Michaela Rosenkranzová.

Setkání okoření také soutěž Trabanťák srazu, při němž porota zhodnotí vzhled vozu a odpovědi jeho posádky na stručný dotazník. Blýsknout se každý může i svým řidičským uměním při jízdě zručnosti, která zahrnuje slalom mezi kužely či couvání. Odvážnější jedinci mohou prohnat svůj trabant po malém okruhu na polygonu. „Nejlepší z každé soutěže odměníme. Všichni účastníci srazu od nás také dostanou na cestu domů certifikát,“ upřesnil obchodní manažer pro sport autodromu Jakub Krafek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 *Šumavě vládne ještě zima, Klatovští ale myslí již na duben            Pošumavský auto moto klub Klatovy:

Úspěch minulých ročníků klatovských soutěží je až zavazující. A tak přestože tentokrát nebude ani jedna z tradičních dubnových soutěžích slavit kulaté jubileum, nehodlají organizátoři z Pošumavského auto moto klubu nic ponechat náhodě a už teď pilně pracují na ročníku 2017. Závodit se bude ve dnech 21. - 22. dubna.

Poté, co v prosinci PAMK Klatovy důstojně oslavil svoje devadesátileté jubileum, nastalo pro jeho členy opět období všední práce. Čas běží snad stále rychleji a i proto už se na klubových setkáních stále konkrétněji mluví i o 52. Rallye Šumava Klatovy a 26. Historic Vltava Rallye (doplněné samozřejmě znovu i o 3. Rallye Šumava Legend), které se budou i letos konat v tradičním dubnovém termínu. Obě tyto soutěže budou znovu součástí prestižních seriálů (Mistrovství ČR a v případě „Vltavy“ i Mistrovství Evropy), a tak lze i letos na jejich startu očekávat velmi silnou domácí i mezinárodní konkurenci.

„Neplánujeme žádné radikální změny, samozřejmě ale chceme dalšími vylepšeními zase o něco zpříjemnit návštěvu na našich soutěžích závodníkům i divákům,“říká předseda PAMK Klatovy Jiří Valenta. „Závodit opět budeme v tradičním formátu pátek - sobota a jistotou zůstávají i pilíře naší soutěže, jakými bezpochyby jsou slavnostní rampa na klatovském náměstí Míru, servisní zóna v Janovicích či Klatovský okruh u Čínova. Díky pochopení města Klatovy i dalších obcí, se kterými dlouhodobě úspěšně spolupracujeme, máme již schváleny tratě, a tak již v tuto chvíli můžeme chystat například detailní bezpečnostní plán pro celý víkend. Důraz na bezpečnost diváků i závodníků je dnes již samozřejmou prioritou, ale pochopitelně nehodláme ani opomenout atraktivitu našeho krásného sportu, která nám stále přivádí tisíce fanoušků. Můžeme jim už v tuto chvíli například prozradit, že ´Čínov´ letos nebude jedinou erzetou s vícenásobným průjezdem vozů, i v sobotu se navíc bude závodit kromě Sušicka také v blízkosti centra soutěže.  Celkově závodníci absolvují čtrnáct rychlostních zkoušek s celkovou délkou přesahující 160 kilometrů,“ upřesňuje Valenta.

   Připomeňme, že loňský i předloňský ročník Rallye Šumava Klatovy ovládla tovární posádka týmu Škoda Motosport Jan Kopecký – Pavel Dresler, kterým v obou ročnících nejzdatněji sekundovali zahraniční účastníci. Loni obsadil stříbrnou příčku Švéd Pontus Tidemand, před dvěma lety se dařilo Francouzi Bryanu Bouffierovi. Ten tehdy marně stíhal tovární speciál Škoda Fabia R5, který premiérovým  klatovským prvenstvím započal svojí veleúspěšnou kariéru. Při minulých ročnících Historic Vltava Rallye se naopak dařilo vozům Porsche 911. Předloni s ním zvítězil Švéd Mads Myrsell, loni jej vystřídal další tradiční návštěvník Klatov, Valter Christian Jensen z Norska. Mnozí zahraniční i domácí jezdci se postupně začínají zajímat i o start v letošním ročníku soutěží na jihozápadě republiky, ve hře je například i návrat sympatického Ira Cunninghama, který na ´Vltavě´ v roce 2011 obsadil třetí příčku. Máme se tedy nesporně nač těšit.

 

Karel Špaček, tiskové středisko

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

* Mostecký okruh bude letos premiérově hostit divácky velmi atraktivní podívanou na souboje nádherných historických závodních vozů

Víkend zahrnuje závody FIA Lurany Trophy for Formula Junior Cars, dále pak závody vozů velkých cen s motory vpředu z let 1930 - 1960 a vozy velkých cen s motory vzadu z let 1961 - 1965, HGPCA. Podívanou doplní cestovní vozy série Triumph Competition and British HTGT a také na mosteckém okruhu známé HAIGO v kategorii historických cestovních vozů i formulí.

Závodní víkend zahrnuje
HGPCA – 1930 – 1960 Vozy velkých cen s motory vpředu
HGPCA – 1961 – 1965 Vozy velkých cen s motory vzadu
FIA Lurani Trophy
Triumph Competition & British HTGT
HAIGO – touring cars, formulas
Historic Grand Prix Cars Asso...ciation

Historic Grand Prix Cars Association (HPGCA) je největší světovou organizací sdružující majitele vozů, které se zúčastnily Velkých cen až do roku 1961. Závody jsou pořádány odděleně pro vozy s motorem vpředu (ERA, Mercedes Benz, Frazer Nash, Maserati, Alfa Romeo, Talbot, Gordini, Delahaye, Delage, Bugatti) a vozy s motorem vzadu (Ferarri, Lotus atd.). Prezidentem této asociace je legenda motoristického sportu Sir Stirling Moss.

FIA LURANI TROPHY
Jedná se o vozy formule Junior, které vznikly v roce 1958 zásluhou italského hraběte Luraniho, blízkého přítele naší nejslavnější závodnice Elišky Junkové. Až do roku 1963 se za volanty těchto vozů vystřídali jezdci formátu Jima Clarka, Jochena Rindta a Johna Surteese, abychom vyjmenovali jenom ty, kteří se později stali mistry světa ve formuli 1. Samotná trofej byla prvním seriálem závodů jednomístných historických vozů (1975) a v roce 1995 se stala šampionátem FIA.

Triumph Competition & British HTGT
Seriál vznikl v roce 1993 a zúčastňují se ho sportovní dvousedadlové vozy anglických značek jako Triumph, Morgan a MG, vyrobené v letech 1945 - 1981. Seriál se jezdí na okruzích formule 1 jako je Hockenheim, Spa, Zolder či Zandvoort. Nově k nim tedy přibude i mostecký autodrom.

HAIGO – touring cars, formulas
HAIGO (Historische Automobilrennsport Interessen Gemeinschaft Ostdeutschland) je sdružení nadšenců historické závodní automobilové techniky, které pochází východního Německa. Zájmové sdružení vzniklo v roce 2004 na mosteckém autodromu a je složeno ze dvou skupin – jezdců formulových vozů a jezdců cestovních vozů. Hlavní myšlenka vzniku závodní série Haigo byla využít již odložené stroje formule Easter, Mondial a k nim stářím odpovídající konstrukce vozů Žiguli, Lada Samara, Škoda 130 R, BMW, Fordu a dalších. Cestovní vozy i formule absolvují vždy dva oddělené závody.

Hlavní body programu:
Grid walk
Vyhlídkové lety vrtulníkem
Výstava historických vozů
Autogramiáda jezdců
Akrobatické vystoupení
Offroad
Otevřená servisní zóna
Atrakce pro
děti

 

Fotka uživatele Autodrom Most.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

*Do Mostu se v květnu sjedou historická vozidla

image

Víkend 12. až 14. května bude v Mostě patřit oslavě historie automobilového průmyslu. Součástí premiérového závodu The Most Historic Grand Prix na velkém okruhu autodromu bude totiž i sraz majitelů historických vozidel, kteří na plochách polygonu své nablýskané veterány vystaví dychtivým zrakům návštěvníků. K vidění budou auta a motocykly nejrůznějších značek a stáří, nejmladším exemplářům však nesmí být méně než 30 let.

Posádka historického vozidla, která se srazu zúčastní, získá dvě vstupenky na tribunu, jež platí také do depa závodních strojů. Může se těšit na stylové občerstvení a čeká ji také setkání s legendárními osobnostmi automobilového sportu. „Posádky se rovněž mohou zapojit do pokusu o rekord v co největším počtu historických vozů v jeden okamžik na závodní dráze. Show se uskuteční v neděli po skončení posledního závodu. Účastníci srazu se svými veterány se seřadí za zaváděcím vozem a objedou spanilé kolečko,“ upřesnila eventová manažerka společnosti AUTODROM MOST Veronika Raková.

Zájemci o sraz se zaregistrují prostřednictvím vyplněné přihlášky. Vyplněný formulář pak pořadatel přijímá na e-mailové nebo poštovní adrese rakova@autodrom-most.cz; Ing. Veronika Raková, Hořanská cesta 205, Most, PSČ 434 01. Více informací o srazu také na tel.: 702 143 084.

The Most Historic Grand Prix slibuje divákům podle Rakové nevšední zážitek. Kromě vlastních závodů, při nichž bude veřejnosti přístupné i zázemí týmů v servisní zóně s možností detailně se seznámit s dobovou závodní technikou, se mohou těšit na bohatý a pestrý doprovodný program. Patří k němu například oblíbené letecké akrobatické vystoupení.

„V areálu polygonu si pak mohou zpestřit prohlídku vyšperkovaných veteránů taxijízdami, zvolí si mezi svezením v historickém autě či offroadovém speciálu. Nabídneme také vyhlídkové lety vrtulníkem. Pochopitelně nezapomínáme na naše nejmladší návštěvníky, základnu se zajímavým zábavným programem budou mít na dětském dopravním hřišti. V celém areálu pak nebude chybět dostatečný výběr nejrůznějšího občerstvení, a to včetně alkoholických i nealkoholických nápojů,“ upřesnila Raková.

Upozornila, že paddock se závodní dráhou je propojen s diváckým svahem a navazujícími plochami polygonu pěším podchodem, který však není bezbariérový. Přesun mezi oběma zabere do sedmi minut času.

Majitelé, kteří přivezou veterána na přívěsu, jej mohou odstavit uvnitř areálu ve vyhrazeném prostoru za vjezdovou bránou na polygon. „Obytný přívěs nebo servisní vůz může jeho majitel umístit u vystavovaného vozidla, musí však dbát pokynů pořadatele. V obytném přívěsu mohou účastníci srazu i přespat. Znovu platí, že přívěs či stan musí být umístěný tak, aby nerušil koncepci expozice,“ doplnila Raková.

Hlavním závodem The Most Historic Grand Prix bude FIA Lurani Trophy pro vozy formule Junior z padesátých a šedesátých let. Jejich jezdci bojují o titul mistra Evropy. Dále se v samostatném závodě představí vozy Historic Grand Prix Cars Association. Jsou to vozy velkých cen z let 1930 - 1960 a z let 1961 – 1965. Britské vozy Grand Turismo pak diváky potěší v závodě Triumph Competition and British HTGT. Uvidí známé GT vozy značek MG, Morgan, Triumph, Lotus a další. V závodě o pohár ADAC HAIGO si to rozdají formulové i cestovní vozy bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí, a to formule Easter, Mondial a cestovní vozy značek Škoda, VAZ Žiguli, Melkus nebo Trabant.

Bohatý program závodního víkendu doplní jízda pravidelnosti českých závodní vozů, kde se představí tovární speciály a především vozy individuálních konstrukcí.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

*Plzeňák František Čečil -viceprezident AČR, pomáhá autodromu Most se srazem historiků v květnu

image 

Viceprezident Autoklubu ČR (AČR) pro mimosportovní činnosti a předseda Asociace Veteran Car Clubů (AVCC) AČR František Čečil spolupracuje s eventovou manažerkou společnosti AUTODROM MOST Veronikou Rakovou při organizaci srazu a výstavy historických vozidel, jež budou součástí závodního víkendu The Most Historic Grand Prix. Autodrom jej premiérově přivítá 12. až 14. května, čímž naváže na přerušenou tradici soubojů veteránů na velkém závodním okruhu.

Vystudovaný pedagog a odborník na životní prostředí František Čečil patří k průkopníkům veteránského hnutí u nás. Láskou k historickým automobilům i motocyklům vzplanul už jako mladík. Veteránům se intenzivně věnuje 40 let, v roce 1976 vstoupil jako řadový člen do Veteran Car Clubu Plzeň. V letech 1988 až 1990 stál v jeho čele, pod jeho vedením klub vstoupil do obnoveného Autoklubu ČR. Od osmdesátých let minulého století zároveň s veterány závodil, jezdeckou kariéru ukončil v roce 2008. Zná tak velmi dobře velký okruh mosteckého autodromu, který pravidelně hostil souboje historických aut hned po svém dobudování v roce 1983.

 „Pro všechny milovníky historických aut bude mostecký podnik velkým svátkem a úžasnou podívanou, což jednotlivé série, tedy FIA Lurani Trophy for Formula Junior Cars, HGPCA, Triumph Competition and British HTGT a také HAIGO v kategorii historických cestovních vozů i formulí více než zaručují. Napadlo nás doplnit atraktivní souboje na dráze také o výstavu veteránů, jimiž se mohou pochlubit naši sběratelé. Diváci toto zpestření jistě přivítají,“ vysvětlil Čečil, jehož do role styčného důstojníka nominovaly právě také mnohaleté zkušenosti ze závodů historických vozů a s organizací expozic a přehlídek veteránů.

Viceprezident AČR a šéf AVCC disponuje navíc podle Rakové cennými kontakty. „Abychom mohli uspořádat skutečně výstavu historických vozidel na vysoké úrovni, potřebujeme oslovit co nejvíce klubů. AVCC jich sdružuje 64, což představuje více než reprezentativní vzorek. Pan Čečil přislíbil, že všechny členy AVCC s nabídkou vystavit u nás své exponáty osloví,“ upřesnila.

Na konci osmdesátých se šéf AVCC věnoval zejména rychlostním závodům historických automobilů. Začal jezdit okruhové závody s formulí Škoda, později s vozem Hakar a MG Midget. „Mostecký okruh k těmto soubojům neodmyslitelně patřil. Velmi jsem si ho oblíbil a vždy se sem rád vracím. Od roku 1997 jsem byl stálým účastníkem ME v závodech historických automobilů do vrchu a v roce 2004 a 2006 se mi podařilo získat titul mistra Evropy v této disciplíně,“ shrnul své jezdecké úspěchy.

Závodní činnost ovlivnila také dlouholeté úspěšné působení Františka Čečila v čele organizací úzce spojených s motoristickým sportem. „Byl jsem členem sportovní komise Asociace Veteran Car Clubů AČR, později jsem se ujal funkce místopředsedy této komise. Několik let jsem byl také místopředsedou celé asociace a v roce 2009 mě její členové zvolili předsedou. Od té doby se zúčastňuji zasedání Prezídia AČR a od roku 2012 jsem jeho řádným členem. Aktivně se také podílím na práci v mezinárodní veteránské organizaci FIVA, kde pracuji již několik let jako člen sportovní komise,“ vyjmenoval sympatický Plzeňan.

Za cíl do budoucna si klade zejména udržet a posílit postavení AVCC AČR v systému testování historických vozidel v České republice a v mezinárodních motoristických organizacích FIVA a FIA a dále spolupracovat na prezentaci AČR, a to nejen v oblasti historických vozidel. Chce se také jako nově zvolený viceprezident AČR intenzivně věnovat sekci karavanistů.

 

 

 

 

      *

 

image

 

 

 

 image

 

 

***********************************************************************************

Kokořínsko 2013

V pátek 18.1. odstartoval letošní ročník Seriálu Historic na zámku v Lobči 4. ročníkem soutěže Historic Kokořínsko. Na 28 posádek, mezi kterými se objevila jedna ze Slovenska, které se postavili na start čekala po dvou letech opravdu zimní soutěž, která různorodostí povrchu vozovky prověřila připravenost a umění všech posádek.

Na pátečním podvečerním startu chyběli lonští vítězové seriálu manželé Vítkovi, stejně tak chyběli i další z favoritů Libor Břížďala se Zdeňkem Řehákem, vítěz loňského Kokořínska Miloš Kašpar pak startoval se soudobým vozidlem, bez nároku na bodové ohodnocení. Oproti tomu bylo potěšující to, že se objevilo i několik nových posádek a je proto předpoklad, že se na dalších soutěžích dočkáme bohatšího a pestřejšího startovního pole.

Vzhledem k panujícím povětrnostním podmínkám, sliboval pořadatelem stanovený jízdní průměr 40km/h, spolu v kombinaci se slepým itinerářem, zejména pak ve večerní etapě zajímavé zápletky.

V první večerní etapě, která vedla po klikatých silničkách neustále z kopce a do kopce bezprostředním okolím Kokořína, se s nástrahami 115 kilometrů dlouhé trati plné převážně uježděného sněhu a ledu, nejlépe vypořádala soutěžácká legenda Milan Zapadlo se spolujezdcem Jaroslavem Malíkem na Škodě 1000MB. Překvapením pak bylo druhé místo nováčků Petra Jeřábka s Františkem Vahalou s  Wartburgem 353. Na třetím místě pak přenocovali Václav Mráz s Hanou Zemanovou na Škodě 120.

V sobotním slunném ránu pak posádky odstartovaly do 120 kilometrů dlouhé druhé etapy, která se opět odehrávala v okolí Kokořína. V té si nejlépe vedl Jiří Valach s Jakubem Jánou na Škodě Octavia, následovaný Milanem Zapadlem a třetí místo v etapě obsadil Aleš Urban s Tomášem Lamparem na Audi Coupé GT. V celkovém pořadí se na předních pozicích nic nezměnilo, protože rozdíly mezi nejlepšími v této etapě byly minimální. Oproti tomu pak 150 kilometrů třetí, sluníčkem stále provázené etapy vedené okolím Dubé a Bezdězu, zamíchalo pořadím dokonale. Bezchybnou jízdou si vítězství v etapě vybojoval Aleš Urban, který se pak i díky chybám soupeřů posunul z devátého místa po pátku, až na celkové třetí místo. Druhé místo v etapě i celkově obsadili do té doby pátí Jan a Matěj Šrajerovi s Fordem Escort Mkll. A díky chybám svých největších konkurentů, se i přes čtvrté místo v etapě do celkového prvenství posunul Václav Mráz s Hanou Zemanovou.

Velký obdiv a poděkování pak zasluhují nadšení pořadatelé, kteří se v těchto náročných podmínkách neváhají pustit do takovéto akce. Rovněž tak patří poděkování všem zúčastněným posádkám za jejich disciplinovanost během celé soutěže, ale i odvahu vytáhnout své miláčky i na takovouto zimní soutěž. Na příští, tentokráte již takřka letní soutěži na Sedlčansku na viděnou.

 

 

Fotogalerie účastníků zde:

 

http://veteranibrod.rajce.idnes.cz/Historic_Kokorinsko_2013/

http://cmelakkaja.rajce.idnes.cz/Historic_Kokorinsko_2013/

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie: Kokořínsko 2013

Výsledky Kokořínsko Historic 2013

Historic_Kokorinsko_2013_Kompletni_vysledky (1).pdf (63,7 kB)

 

Průběžné výsledky seriálu

X = v soutěži nestaroval

N = soutěž nedokončil

V soutěži Kokořínsko Historic startovala posádka č.31 Kašpar/Janáková se současným vozem a posádka č.4 měnila jezdce. Obě posádky figurují ve výsledkové listině soutěže (na 4. a 5. místě) ale nejsou jim za toto umístění přiděleny body do Seriálu Historic 2013.

průběžné výsledky 1.2013.pdf (79,5 kB)




Více zde: http://www.serialhistoric.cz/kokorinsko-2013/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

* Winter Trial byl letos opět (po letech) k vidění i u nás

Akce nazvaná Winter Trial dříve již mnohokrát zavítala do našich luhů a hájů a zpestřila tak  fanouškům historie motorismu zimní  pauzu. V posledních několika letech ale měla pauzu tato soutěž v našich končinách.Tuto zimu  jsme oblíbenou soutěž ale u nás letos bohužel neuvidíme. Podle připraveného programu totiž její  účastníci tentokrát  zamíří na sever Evropy - konktrétně do Norska. Tam  jistě nebude na rozdíl od nás o ideální sněhové pomínky nouze a posádky si svezení jistě pěkně užijí. A nás tady více na jihu musí uspokojit aspoň třeba zavzpomínání na  tuto akci při fotkách z minulých  ročníků v naší galerii ,kdy  tato soutěž vždy projížděla několik regionů naší republičky.... 

* Historické automobily a motocykly na autodromu Brno v roce 2014 Histo CUP Austria    26.-27.4.2014 V rakouském klubovém šampionátu historických závodních vozů se setkáte s plejádou legendárních sportovních aut z druhé poloviny 20. století. Můžete se těšit na souboje nadupaných amerických "muscle car" Ford Mustang nebo Chevrolet Camaro. Z evropské produkce proti sobě nastoupí mrštné cesťáky Alfa Romeo a BMW, historická závodní auta Opel a další. Mladší ročníky potěší vložený závod s výhradní účastí ceněných youngtimerů BMW E30 s objemem motoru 2,5 litru. Histo CUP se v sezoně 2014 pojede jako samostatný sportovní podnik bez doprovodného programu a přehlídek historických strojů. Ty se představí na podniku Brno GP Revival 5. - 7. července. Brno GP Revival     4.-6.7.2014 Mezinárodní festival historických vozů a motocyklů připravuje Automotodrom Brno společně s občanským sdružením Československý autoklub pro Moravu a Slezsko, který je pokračovatelem tradice organizátora předválečných Velkých cen Československa na Masarykově okruhu. Díky tomuto spojení se po pětašedesáti letech od posledního závodu v Brně znovu představí legendární závodní vozy značek Bugatti, Alfa Romeo, Maserati, Ferrari, ERA, Talbot Lago, Cisitalia, Gordini, Lotus a další vyrobené do roku 1961, resp. 1966 sdružené v Historic Grand Prix Association. Další tematické okruhy se zaměří na průřez historií československých formulí od roku 1930 do roku 1990 a další prestižní série historických závodních strojů. Část programu bude vyčleněna i pro historické motocykly a sidecar všech světových značek od československých ČZ a Jawa přes Honda, Yamaha až po legendární Norton, Rudge a další. Víkend bude zahrnovat široký doprovodný program, prezentace historických vozidel, výstavy motoristických muzeí a další aktivity zaměřené na tradici motoristického závodění na Masarykově okruhu.  

* 37. Internationale  Rallye Wiesbaden 2014 opět na Šumavě i v Plzni                   15.-17.5. 2014 Hersbruck-Waidhaus-Plzeň-Klatovy-Rotz-Schonbronn-Wiesbaden Pošumavský auto moto klub Klatovy: RW2012

pořádaná ve dnech 15.-17. května 2014 jako sportovní dálková rallye pravidelnosti pro historické sportovní a soutěžní automobily do r.v.1982, resp. pro originální rallye automobily do r.1992.  je součástí německého sedmidílného seriálu rallyí pravidelnosti  AvD-Histo-Cup 2014 Pořadatelem je  Wiesbadener Automobilclub im AvD. Tradičně při pořádání spolupracuje Pošumavský auto moto klub Klatovy v AČR,  zajišťující trať a zvláštní zkoušky na území ČR. Trať v ČR povede z větší části po historických tratích původní Rallye Wiesbaden z let 1968-71. Trať měří celkem cca 1.100 km
Zvláštní zkoušky budou v délce celkem cca 300 km, délka jednotlivých testů bude minimálně 3km Vypsané kategorie: Offene Klasse (povoleno libovolné i elektronické měření času i vzdáleností)                              Sanduhr Klasse (mechanické měření-stopky a tripmastery)  Povolené vozy a vypsané kategorie: Soutěže se mohou zúčastnit sériové,sportovní a soutěžní automobily s datem první registrace do 31.12.1982, které jsou dle svého stáří rozděleny do následujících 4   tříd: D - do 31.12.1949                                                                                                           E - od 1.1.1950 - 31.12.1960                                                                                                          F - od 1.1.1961 - 31.12.1970                                                                                                          G - od 1.1.1971 - 31.12.1982    Se svolením pořadatele se mohou zúčastnit i posádky  s vozy             H - od 1.1.1982 - 31.12.1992     bez započítávání do celkové klasifikace.   Startovné:1.490,- eu                 

* Klatovské soutěže se letos pojedou v květnu  Přesto, že stále nenapadl ani pořádný sníh a všichni ještě listujeme v diářích s číslicí 2013, organizátoři Historic Vltava Rallye a Rallye Šumava Klatovy již mají své myšlenky upřené ke květnu nadcházejícího roku. To je totiž čeká další ročník obou tradičních soutěží, o kterých se brzy začnou objevovat informace i na klubových stránkách www.pamk.cz a na stránkách vyhrazených těmto soutěžím. Pomalu končí rok 2013, který lze z pohledu klatovského Pošumavského auto moto klubu v AČR bezpochyby považovat za úspěšný. Historic Vltava Rallye byla vyhodnocena jako druhá nejúspěšnější soutěž v rámci evropského šampionátu a pro nadcházející sezónu byla dokonce vybrána mezi „povinné“ podniky pro účastníky ME. Nejstarší česká soutěž, Rallye Šumava Klatovy byla sice poněkud poznamenána klesající účastí posádek v domácím šampionátu, přesto proběhla i ona za velkého zájmu veřejnosti. V hodnocení sezóny MMČR 2013 navíc skončila „Šumava“ na bronzovém stupínku za těžko překonatelným duem „B+B“ (tedy Rally Barum a Bohemia), které disponují výrazně silnějším ekonomickým zázemím. Přičteme-li výpomoc klatovského pořadatelského týmu i na dalších spřátelených soutěžích (Rallye Wiesbaden, Pačejov, Český Krumlov a Příbram) a i pořádání dalších vlastních motoristických a společenských akcí, je zřejmé, že máme za sebou velmi náročný a dobrý rok.  Pro rok 2014 bude nejdůležitějším termínem pro PAMK víkend 16. - 17.5.2014. V tomto termínu se totiž uskuteční další ročník jak Historic Vltava Rallye, tak i Rallye Šumava Klatovy, která si připomene přesně padesát let od jejího prvního uspořádání. Oproti původním plánům tak došlo k posunu data přibližně o měsíc, a to nedobrovolně pro termínové kolize s italskými soutěžemi. „Nečekaný posun do května nás nijak netěší, ale jsme součástí evropského kalendáře a museli jsme se přizpůsobit,“ říká k tomu ředitel klatovských soutěží a předseda PAMK Jiří Valenta, který ale nijak neztrácí tradiční optimismus: „Podařilo se alespoň najít termín, který by nekolidoval ani s volebním víkendem a ani s další významnou klatovskou akcí, cyklistickým Králem Šumavy. Výhodou bude i delší bílý den a já věřím, že nás čeká i krásné májové počasí. Co se týče organizačního schématu soutěže, bude vycházet z osvědčeného uspořádání minulých let, začneme tedy páteční etapou s čínovským okruhem a rychlostními zkouškami vedenými na severozápad od Klatov. V sobotu se pojede na Vimpersku, druhé etapy se ale týká i jedná zásadní změna. Vzdali jsme se totiž protentokrát tradiční servisní zóny U Sloupu, zázemí budou mít týmy po celou dobu trvání soutěže v Janovicích. Sami jsme zvědavi, jak se tato změna osvědčí, vzniká ale víceméně na popud jezdců a jejich týmů. Věříme tedy, že k nám opět najde cestu velké množství závodníků i jejich fanoušků, opět se pro ně snažíme připravit velmi atraktivní rallye,“ dodává Valenta. Doplňme ještě, že kromě 23. Historic Vltava Rallye, zařazené tradičně do ME a MČR historických automobilů a 49. Rallye Šumava Klatovy, započítávané do Mezinárodního mistrovství ČR v rallye, projede Klatovskem o víkendu 16. - 17.5.2014 také tradiční mezinárodní Rallye Wiesbaden, vyhrazená pro historické vozy. Není tedy pochyb o tom, že bude uprostřed jara na jihozápadě Čech k vidění velké množství atraktivních aut a že s ohledem na kvalitu jezdců evropského a národního šampionátu budeme svědky i skvělých sportovních zážitků.    Karel Špaček                         zdroj: PAMK Klatovy      

 * III. ročník Seriál Historic 2014 To, že závody nejsou jen o rychlosti, ale že soutěžit o desetiny vteřin lze i v rychlostních limitech silničního provozu, již několik let dokazují soutěže Seriálu Historic.  Seriál Historic vznikl v roce 2011 spojením jednotlivých soutěží pravidelnosti. V nultém a prvním ročníku se skládal ze tří soutěží, Historic Kokořínsko, Historic Liberec a Historic Jizera. V ročníku 2013 přibyly soutěžeTour de Slapy a Historic Želiv, naopak z kalendáře zmizel Liberec.   Pro ročník 2014 dojde opět ke změně, kdy Slapy nahradí soutěž v Krkonoších. Seriál Historic 2014 je seriál čtyř dvoudenních soutěží v jízdě pravidelnosti historických osobních automobilů vyrobených do roku 1985. Automobily mladších ročníků se mohou přihlásit po dohodě s pořadatelem. Všechny automobily musí mít platnou SPZ, zelenou kartu, technickou prohlídku a splňovat všechny podmínky pro provoz na pozemních komunikacích.  Trať každé soutěže bude rozdělena do několika etap s celkovou délkou 300 – 400 kilometrů. Jede se za běžného silničníhou provozu, podle šipkového itineráře po silnicích převážně II. a III. třídy.  Na celou trať bude stanoven jízdní průměr do 40 km/h. Jízdní průměr bude určen pořadatelem před startem dle aktuálního stavu trati, provozu a povětrnostních podmínek. V každé etapě budou zařazeny zvláštní zkoušky pravidelnosti se stanoveným jízdním průměrem a tajné průjezdní kontroly. V měřeném úseku zkoušky pravidelnosti je zakázáno zastavení vozidla 1000m a blíže před cílem, projetí cílem je letmé.     Ve startovním poli lze najít pestrou směsici vozů od Trabantů přes všechny generace poválečných škodovek, aut ze socialistického bloku i u nás ve své době nedostupných vozů ze západu. Za jejich volanty se v této sezóně předvedly i takové legendy jako Milan Zapadlo, Jiří Moskal, ale i několik dalších soutěžáků více či méně vzdálené minulosti.   Máte-li ve své garáži nějakého veterána či youngtimera a soutěživého ducha, rádi vás v řadách soutěžících přivítáme. Uzávěrka přihlášek na první soutěž končí již za necelé tři týdny… Více info o seriálu, propozice a kontakty naleznete na www.serialhistoric.cz Kalendář pro rok 2014: 14.-15.2. Historic Kokořínsko
25.-26.4. Historic Krkonoše
19.-20.9. Historic Jizera
17.-18.10 Historic Želiv
 

 * Ohlédnutí za seriálem Historic 2013 Před pěti týdny skončil v pořadí již třetí ročník Seriálu Historic. Dovolím si malé ohlédnutí za jeho průběhem a vůbec můj celkový, možná trochu subjektivní pohled na jeho vývoj.
První soutěží letošního ročníku bylo zimní Kokořínsko, na jehož start se postavilo 28 posádek. Se zasněženou tratí se nakonec nejlépe vypořádala zkušená posádka Václav Mráz - Hana Zemanová, která se tak hned od začátku zařadila mezi největší favority letošního ročníku. Druhé místo vybojoval Jan Šrajer se synem Matějem, pro které to však byl v letošním ročníku start jediný. Po pátečním velkém bloudění ale bezchybné sobotě pak na konečné třetí místo vystoupal další z favoritů, Aleš Urban navigovaný tentokráte Tomášem Lamparem.
Další soutěž, červnové Slapy, byla bohužel poznamenána povodní, která se v týdnu před soutěží prohnala téměř celou republikou a Sedlčansko taktéž neminula. Důsledkem pak bylo odvolání účasti části přihlášených posádek a také citelné zkrácení tratě soutěže. Vítězství si nakonec odvezla posádka Petr Heřman - Jan Žlábek, před Alešem Urbanem s Markétou Viktorinovou a třetí místo si odvezla posádka  Oto Kuhn - Pavla Hubičková.
Po letní přestávce se v Železném Brodě na start Jizery postavilo 22 posádek, z nichž se nejlépe dařilo Aleši Urbanovi, který tentokrát startoval s teprve dvanáctiletou Klárou Viktorinovou, druhé místo vybojoval Petr Heřman s Janem Žlábkem a třetí pak při svém jediném startu v sezóně skončili manželé Vítkovi.
O tom, kdo obsadí první tři místa v seriálu již bylo po Jizeře v podstatě rozhodnuto, ale konečné pozice určila až závěrečná Želiv. Zde již jako pořadatel nemohl do bojů zasáhnout Aleš Urban a tak mu nezbývalo než čekat, jak se s nástrahami tratě a deštěm, který provázel velkou část soutěže, popasují ostatní posádky. To se nakonec nejlépe i přes potíže s převodovkou podařilo Václavu Mrázovi s Hanou Zemanovou, pro které to nakonec znamenalo posun na celkové první místo v seriálu. Druhý skončil Pavel Kolařík s Lidyí Chevarria, třetí místo obsadil Petr Heřman s Janem Žlábkem, což pro ně znamenalo nakonec celkové druhé místo v seriálu před Alešem Urbanem.             < xml:namespace prefix = "o" />
Letošní ročník seriálu byl poznamenaný úbytkem pravidelných účastníků. To se bohužel nejvíce dotklo dvou nových soutěží, Želiva a Slapů, kde navíc ještě zaúřadovaly povodně. Na Kokořínsku a Jizeře pak úbytek účastníků alespoň částečně vykompenzoval start místních posádek. Celkem se nakonec na start postavilo 46 posádek, z nichž však jen 14 odjelo více než jednu soutěž a pouhých 7 posádek se zúčastnilo všech závodů, ať už jako pořadatelé či soutěžící. Naštěstí se však v průběhu sezóny objevilo několik nových posádek, odhodlaných startovat i v příštím ročníku.
Ze strany pořadatelů zatím odhodlání uskutečnit seriál ve stejném rozsahu jako letos nechybí, teď už je to jen na vás soutěžících, abyste zodpovědně přistupovali ať už k hlasování v anketě, ale především pak při podávání přihlášek do jednotlivých soutěží. Je třeba si uvědomit, že už jen příprava a zajištění soutěže stojí pořadatele nejen peníze, ale i čas při najíždění trati, jednání s úřady a případnými partnery.
Za sebe doufám, že se na startech soutěží v příštím ročníku budeme setkávat v hojnějším počtu než letos a v únoru na Kokořínsku na viděnou!
 
Karel Vodochodský          zdroj: www.serialhistoric.cz   

   *************************************************************************************    *Shrnutí novinek v závodech historických automobilů M ČRHA 2013 Školení jezdců ZAVHA
16.3.2013 od 10:00 Praha společně s moderními auty – část problematiky HA proběhne samostatně (školení nebude společné s jezdci RHA jako v roce 2012 z důvodu očekávaných obsáhlých změn v rally)

Školení jezdců RHA
2.3.2013 od 10:00 Želiv společně s PČR (problematika RHA nebude na jiných školeních řešena).
Testování ZAVHA
30.3.2013 ZAV Brno
Testováni RHA
8. – 10.3.2013 Praha
15. – 17.3.2013 Zlín
Licence V sezoně 2013 budou nové kartičky pro licence a nové zdravotní průkazy. Protože je třeba připravit výrobu nových licencí v předstihu, je třeba poslat žádost o licenci spolu s jednou pasovou fotografii na středisko automobilového sportu nebo FAS v dostatečném předstihu. Středisko následně rozešle všem zájemcům nový formulář zdravotní karty. Nové licence se budou potom vydávat na školení v Želivi (rally), pokud se jezdec nedohodne s vydávajícím jinak.

Mezinárodní licence „B“ nebo mezinárodní licence „C“ pro rally
AČR| Federace automobilového sportu| Opletalova 29 | 110 00 Praha 1

Národní licence „C“
Auto sport klub | Dobrovského 154 | 339 01 Klatovy
SAS Zlín | Hornomlýnská 3715 | 760 01 Zlín

Licence pro PČR v rally
SAS Brno | Pavlovská 4 | 623 00 Brno

Omezení a použití licencí
ZAV beze změn.
MČR-RHA se můžou zúčastnit jezdci s licencí pro Pohár ČR v rally, s národní nebo mezinárodní licencí typu „C“ či licencí vyšší.
Vozidla třídy C4, C5 a D4 mohou řídit jen jezdci s minimálně mezinárodní licencí typu „C“.
Nejdůležitější změny v kapitole K NSŘ 2013 Jsou povoleny změny – náhrady těchto dílů pro národní podniky:
Škoda – je povoleno použití bloku motoru s plnoprůtokovým čističem oleje pro vozy od typu MB včetně a s průměrem hlavních ložisek 60 mm pro vozy 120 S a 130 RS.
U typu 130 LR lze použít původní (ocelové) povrchové díly karoserie.
Lada VFTS – je povoleno použít původní (ocelové) povrchové díly karoserie.
Historický sportovní automobil bude vybaven sedačkou s homologací FIA (i prošlou) nebo sedačkou dobovou. Pokud jezdec použije zádržný systém hlavy (FHR), bude vždy použita platná homologovaná sedačka a bezpečnostní pásy kompatibilní se zádržným systémem.
HTP, TPHV
Soutěžící, kteří provozovali HA v sezoně 2012 v rámci PČR v rally (nemají vystaven k vozidlu HTP nebo TPHV) a přejdou do MČR-RHA požádají o jeho vystavení do 30. 6. 2013. Do té doby můžou startovat v rámci MČR RHA pouze s homologačním listem a sportovním průkazem.
Závody do vrchu historických automobilů V roce 2013 je vypsáno 9 podniků MMČR-ZAVHA (Brno, Rechberg, Náměšť, Šternberk, Ústí, Dobšiná, Glassbach, Prachatice, Bušín). Rally historických automobilů V roce 2013 je předběžně vypsáno 7 podniků MČR-RHA (Vltava, Krumlov, Valašská, Pačejov, Vyškov, Jeseníky, Příbram).
Jména jezdců na vozidle budou umístěny buď na zadním okně, nebo na předních blatnících.
Rally Legend V roce 2013 jsou předběžně vypsány 4 podniky (Krumlov, Bohemia, Barum, Příbram)
Požadavek minimálně denní licence.
Přidaná povinnost rozpravy s jezdci s důrazem na bezpečnost jízdy. Účelem Rally Legend předvedení vozidel divákům a nesmí být zaměňovány s podniky typu Drift ani nijak měřeny a způsob jízdy posuzován.
Stanislav Kafka
Svaz historických vozidel
   ************************************************************************************          *Vychází kniha o historii Barum Czech Rally Zlín Začátkem prosince vyjde ojedinělá, více než stostránková publikace s názvem 40 let historie Barum Czech Rally Zlín (1971 - 2010), která popisuje širokou historii a vývoj zlínské soutěže od prvních let až do letošního jubilejního čtyřicátého ročníku. Autoři Michal Forst, Jakub Hofbauer a Roman Ordelt připravili jedinečnou knihu, která by neměla chybět v knihovně fanouška barumky a motoristického sportu. Kniha vznikla v letošním roce a autoři ji rozdělili podle vývoje zlínské soutěže do jedenácti kapitol. Každá éra má v knize své významné místo a je ohraničena určitým časovým obdobím. Zlínská rally začínala v roce 1971 jako amatérská soutěž a postupem let se propracovala mezi uznávané soutěže na evropském kontinentě. K nejdůležitějším milníkům patří rok 1984, kdy byla barumka poprvé součástí mistrovství Evropy, rok 2002 a její premiéra v evropském šampionátu s nejvyšším koeficientem 20, letopočet 2005 spojený s kandidaturou na podnik mistrovství světa a rok 2007, kdy byla zlínská soutěž poprvé zařazena do šampionátu Intercontinental Rally Challenge. Každá kapitola knihy obsahuje krátký anglický překlad, v publikaci nechybí ani vzpomínky významných osobností jako jsou Miloslav Regner, Ing. Radovan Novák a Ing. František Rosický. V knize naleznete i unikátní fotografie od více než dvaceti autorů, v závěru je zařazena rovněž přehledná výsledková a statistická část. Knihu v přijatelné ceně 299 Kč lze objednat prostřednictvím e-shopu na internetových stránkách eshop.czechrally.com, případně zakoupit osobně ve stálém sekretariátu Barum Czech Rally Zlín (Hornomlýnská 3715, 760 01 Zlín). Kniha bude distribuována poštou od 8. prosince, takže se jedná o jedinečný tip na vánoční dárek. Publikaci o historii a vývoji barumky lze rovněž zakoupit na informačním centru na radnici ve Zlíně, další prodejní místa budou upřesněna v nejbližší době.

Barum Czech Rally Zlín       

  * Technické předpisy Českého mistrovství ZAV 2011 pro historiky 

 Skupina – historické vozy  H  Definice – Historické vozy představené / oficiální prezentace vozu/ do roku  1985 daného typu vozidla a vyráběného nejpozději do 31.3.1986  Vypsané třídy podle zdvihového objemu válců v cm3  H – 1300  H – 1300 P  H  - 1600  H - 2000  H + 2000 !!!Obecně platí, že vše co není povoleno, je zakázáno!!!   Vozidla typu motokáry, buggy, s trubkovým rámem, karbonovým monokokem  nejsou povolena.  Vozy typu kabriolet a roadster mohou startovat pouze s uzavřenou střechou, případně nasazeným hardtopem.   Nahřívání pneu je v ročníku 2011 ZAKÁZÁNO!  V případě přeplňování či aplikace NOS je jmenovitý  zdvihový objem válců násoben koeficientem a vůz se převede do třídy, která odpovídá takto vypočtenému objemu. Koeficient u motorů přeplňovaných  činí 1,4 násobek původního objemu motoru, koeficient NOS činí 1,2 násobek. Kombinaci přeplňování + NOS odpovídá koeficientu 2,0. U motorů rotačních -  WANKEL je koeficient 1,3. V případě přeplňování rotačního motoru se použije koeficient 2,0  Každý soutěžící je povinen prokázat technickým a sportovním komisařům, že jeho vůz po celou dobu závodu plně odpovídá předpisům.Vozidla nemusí být registrována v ČR a nemusí mít platný TP..  POZOR!!!! - Ke každému vozidlu bude vystavena technická karta, ve které bude přesně specifikován výrobce, typ, model, modelový rok, a země původu daného vozidla. Všechny části vozu musí pocházet z provedení uvedeného v této kartě, a podle toho bude posuzována sériovost dílů na vozidle. Technickou kartu musí jezdec předložit u formální přejímky, a během závodů ji mít ve vozidle!   BEZPEČNOSTNÍ KLECE A RÁMY:  Od sezóny 2011 jsou předepsané bezpečnostní klece pro následující vozy: vozy skupiny H 2000, a +2000 Pro ostatní vozy je předepsán bezpečnostní rám s boční výztuhou. Historické vozy v provedení "Youngtimer" účastnící se maximálně dvou závodů v sezóně, mohou startovat bez rámu.   VÝROBA KLECÍ A RÁMŮ.   Bezpečnostní klec,musí schematicky odpovídat některému typu klece uvedeném v příloze "J" mezinárodních sportovních řádů - nákres 253-1, 243-2, nebo 253-3. (http://www.autoklub.cz/acr/fasacr/radyfia/prilohaj/253.pdf.), a musí být doplněna o dvě diagonály v hlavním oblouku, a boční výstuhou na straně jezdce. Jsou doporučeny i další nepovinné výstuhy. Průměr trubky pro hlavní oblouk je min50x2, nebo 45x2,5mm, pro ostatní prvky klece 40x2, nebo 38x2,5. Pokud jsou pro připevnění do karoserie použity přivařené patky o min. ploše 100cm2, z plechu o síle min 2,5mm, nemusí být dodatečně prošroubovány do podlahy. Boční výstuha u spolujezdce může být ze slabší trubky (neplatí pro vozy jezdců mladších 18ti let).Bezpečnostní rám musí mít hlavní oblouk z trubky min.50x2, nebo 45x2,5, zadní vzpěry, dvě diagonály v hlavním oblouku a boční výstuhu na straně jezdce z trubky min.40x2. Boční výstuha musí být upevněna na hlavním oblouku, a vpředu na zesíleném místě předního sloupku, podběhu, nebo prahuU všech rámů a klecí je doporučeno je sváry, nebo šrouby na co nejvíce místech spojit s původním skeletem. Sváry by měly být provedeny v nejvyšší možné kvalitě, a neměly by být broušeny, nebo tmeleny. Je třeba dbát na to, aby některé části rámu nebránily jezdci v rychlém opuštění vozu. Veškeré části rámu v dosahu připoutaného jezdce by měly být obloženy měkkým materiálem. Doporučuje se pod sedačku umístit min. jednu příčnou rozpěru, poskytující jezdci ochranu při boční deformaci prahu, nebo podlahy. Pro upevňovací patky rámů, je nutno zvolit nejtužší možné místo- podlaha v místě zesílení, nosník, výztuha prahu, zesílené místo podběhu a pod. Zadní příčná trubka pro uchycení pásů, musí být vždy upevněna níže, než jsou ramena sedícího jezdce. Pokud je nutno vytvořit nové úchyty pro bezpečnostní pásy, musí být toto místo vyztuženo přivařenou podložkou o ploše min. 36cm2 V případě nejasností ohledně konstrukce, či výroby rámu kontaktujte technického komisaře.Veškeré konstrukce klecí rámů, které nesplňují tyto předpisy, je třeba PŘEDEM konzultovat s technickým komisařem seriálu, který rozhodne o připuštění vozidla k závodu!  HASÍCÍ PŘÍSTROJE Pro všechny třídy je předepsán hasísí přístroj s náplní min. 2kg (SE-1kg), musí být v dosahu jezdce sedícího za volantem, přičemž jeho uchycení musí odolávat přetížení min. 25g. Přístroj musí mít platnou revizní známku pro daný rok, v případě nově zakoupeného přístroje bez známky, předloží kupující doklad o nabytí, s datem koupě (platí jeden rok od nákupu).    

 TECHNICKÉ PŘEDPISY PRO HISTORICKÁ VOZIDLA- H    4. Historické automobily /Garance r.v. 1985 do sezóny 2013/!   Typ vozidla musel být oficiálně představen do konce roku < xml:namespace prefix = "st1" />1985, a jeho sériová výroba začít nejpozději 31.3. 1986 ( toto musí soutěžící doložit). 4.1 KAROSERIE - Původní, daného typu, nezáleží na roku výroby, ale modelového roku max. 1985! - Nelze montovat žádné díly karoserie z novějších modifikací vozu /po roce 1985/. - Rozšíření blatníků a prahů může být provedeno jen podle dobové dokumentace (jde o vzhled rozšíření, ne o zcela přesné rozměry - šířku úpravy lze přizpůsobit danému vozidlu), nebo tím způsobem, že bude rozšířen jen lem blatníku v okruhu max. 80mm od původního výřezu pro kolo, a ostatní část blatníku si zachová původní tvar. - Plechové blatníky mohou být nahrazeny laminátovými - Přední sklo musí být sériové. - Je možno přidat dobové okrasné a aerodynamické prvky. - Vozy homologované ve skupině B musí kompletně odpovídat homologaci, která musí být k nahlédnutí, s vyjímkami povolenými pro stavbu repliky . -  Skelet vozu sériový, nesmí se pozměňovat, upravovat ani odlehčovat. Může být vyztužen, nebo zesílen, je možné udělat technologické otvory, např. pro průchod potrubí, nádrž a pod., je povoleno odstranění nepotřebných držáků sedaček, pásů, palubní desky, čalounění a sloupku řízení. Protikorozní a odhlučňovací materiály mohou být odstraněny. Skeletem se rozumí všechny k sobě svařené, a vzájemně nedemontovatelné části karoserie, s vyjímkou předních a zadních blatníků, případně zadních boků. - kapota a 5. dveře mohou být odlehčeny, nebo vyměněny za laminátové, avšak původního tvaru, a bezpečně upevněny - světla a lampy musí být namontována původní a funkční: - dveře musí být původní, neodlehčené otvírací zvenčí i zevnitř, vnitřní mechanické díly možno odstranit včetně demontovatelných držáků. V případě montáže dobového rozšíření, je možno dveře vzhledově upravit, nikoli však odlehčit. - výměna skel za makrolon je povolena - nárazníky- původního tvaru, jejich demontáž je možná v případě, že netvoří součást karoserie (např. velkoplošné plastové) - maska dobová, otvory v kapotě pouze dle dobové dokumentace. - demontáže různých krytů, plastových podběhů atd. povolena - alespoň jeden stěrač před jezdcem musí být funkční, ostřikovač možno odstranit 4.2 INTERIÉR - možno odstranit sedačky, plata, čalounění stropu, boků, dveří,kufru, podlahy atd. - povinný bezpečnostní rám ,pro upravené vozy bezpečnostní klec. - armatura přístrojové desky je libovolná, dobového vzhledu - topení a jeho ovládání je možno odstranit - v dosahu jezdce sedícího za volantem nesmí být žádné ostré hrany - hasicí přístroj musí odpovídat specifikacím jako v ostatních skupinách - bezpečnostní pasy minimálně čtyřbodové, řádně upevněné na zesílených úchytech.(vozidla bez úprav mohou startovat s původními pásy) - sedačka řidiče musí být sportovní 4.3 PODVOZEK  - Původní typ a systém náprav (McPerson, vlečené rameno, tuhá náprava) musí být zachován - tlumiče a uložení libovolné, pérování libovolné,uložení ramen libovolné, řízení libovolné, odstranění, nebo přidání posilovače je možné. - přední ramena je možno použít trubková, s uložením unibal, ale jejich počet, princip funkce a systém uložení musí být zachován -zadní ramena sériová, úprava pro uložení unibal povolena. - Nápravnice původní, může být zesílena, nebo vyztužena, je povoleno pozměnit upevňovací body ramen pro montáž trubkových ramen a unibalů. Vždy však musí být původní nápravnice bez problémů rozpoznatelná. - stabilizátory, i jejich umístění libovol  4.4 PNEU    - Pneu jsou libovolné, disky pokud možno dobového vzhledu, kola nesmí přesahovat obrys karoserie s tolerancí 1cm, podložky povoleny  4.5 MOTOR - blok, hlava původní a na původním místě. Vše ostatní libovolné. Povoleno zvýšení obsahu do hranice obsahu třídy. - karburátor- libovolný, typ prokazatelně vyráběný před r.1985. - mechanické vstřikování paliva (vyráběné do r 1985) může být použito na jakýkoli motor. - elektronické vstřikování pouze u vozidel s ním homologovaných a původní značky a typu, - Škoda 130LR může použít hlavu typu Favorit. Specifikace vozu Š130 LR- Karosérie M, poloosy kloubového typu - výfuk je libovolný, katalyzátor může být odstraněn - není možné montovat přeplňování u vozidel, která s ním nebyla v daném provedení homologována. - chladiče, jejich typ, počet, umístění a držáky libovolné - zapalování musí být původního sytému        4.6 PŘEVODOVKA - diferenciál je libovolný, obal převodovky sériový, převodové stupně libovolné, počet jako u původní převodovky - je zakázána úprava na pohon 4x4, a naopak, jakož i změna poháněné nápravy. - systém řazení (táhla, lana) je nutné zachovat. - sekvenční řazení je povoleno jen u vozidel s ním v té době homologovaných   4.7 BRZDY         Libovolného provedení používaného do r. výroby 1985, . Vysvětlení-         používaly se max. brzdy se čtyřmi pístky, tak je možno montovat jakékoliv brzdiče s max čtyřmi pístky.         Vedení a omezovače libovolné    4.8 OSTATNÍ - nádrže - libovolné, umístěné na bezpečném místě uvnitř vozu, od prostoru pro jezdce musí být odděleny přepážkou, nebo dodatečným obalem. - akumulátor- libovolný, umístění libovolné, upevněný tak, aby odolal přetížení 25g. - sedačky sportovní - palivové potrubí, čerpadla a filtry libovolné, jsou-li umístěny v prostoru pro jezdce, musí být zakryty - vozy dle homologace B- jen kompletní vůz (nelze použít jen jednotlivé části homologace) - použití karbonu a kevlaru na díly karoserie je zakázané    4.9 VÁHY Minimální       H - 1400 - 580 kg       H - 1600 - 610 kg       H - 2000 - 670 kg       H +2000 - 860 kg  - OFICIÁLNÍ DOBOVÁ HOMOLOGACE FIA, JE NADŘAZENA TĚMTO ŘÁDŮM, A VOZIDLA BUDOU POSUZOVÁNA PODLE NÍ!       Pro vozy vyrobené před 1.1.1960 neplatí žádné omezení a mohou startovat  jakákoliv vozidla v libovolných úpravách prováděných do r.1960. Nutno doložit  dobovým materiálem. U slavných, či historicky významných jezdců, případně u automobilů mimořádné historické či sportovní hodnoty nestartujících v celém seriálu, může promotér povolit jejich start, i když ne zcela splňují technické předpisy pro náš seriál. TECHNICKÉ PŘEDPISY PRO  H-1300 POHÁR  Třída je vypsaná pro vozy vyrobené do roku 1985 v socialistických zemích. Na tyto vozy se vztahují všechny předpisy pro třídu H-1300 s těmito vyjímkami: Vozy ŠKODA: Je možná libovolná kombinace mechanických dílů a karoserií typových řad Škoda 1000 - Škoda 136 Rapid, a použití kompletních bodykitů Š-130RS a Š-130LR. Do těchto vozidel je navíc povolena montáž motoru Škoda Favorit OHV a pětistupňové podélně uložené převodovky Škoda. Při montáž pětistupňové převodovky je povolena úprava skeletu tak, aby ji bylo možné namontovat. Montáž motorů řady Š 720 a Š760 je možná pouze v odpovídajících prototypech vozidel těchto modelových řad!!!. Vozy VAZ: Je možná libovolná kombinace mechanických dílů a karoserií typových řad VAZ 2101- 2105, a montáž pětistupňové převodovky z vozů Fiat 125 - 131. Vozy DACIA: je možná montáž odpovídajících motorů Renault s hlavou Alpine, nebo Gordini a pětistupňové převodovky Renault, používané v typech Fuego - R-25.  Vozy WARTBURG + TRABANT: Je možná montáž původních čtyřtaktních motorů VW, které byly do těchto vozidel montovány od roku 87, a k tomu odpovídající pětistupňové převodovky VW s řazením táhly. Vozy ZASTAVA: Je možná montáž původních italských dílů i motorů Fiat 128, ve spojení s pětistupňovou převodovkou Fiat Ritmo - Regata Vozy OLTCIT: Je možná montáž původního motoru a pětistupňové převodovky Citroen GSA Vozy FIAT 125p: Je možná montáž pětistupňové převodovky Fiat 125 - 131  Vozy MOSKVIČ: Je možná montáž libovolné podélně uložené pětistupňové převodovky.  !!! Vozidla využívající některou z těchto vyjímek, nemohou být započítávána do poháru Youngtimer!!!     PŘED STAVBOU HISTORICKÉHO SPECIÁLU PRO NÁŠ SERIÁL KONTAKTUJTE TECHNICKÉHO KOMISAŘE! PŘEDEJDETE TAK ZBYTEČNÝM NEDOROZUMĚNÍM. 4.9  POHÁR YOUNGTIMER  TECHNICKÉ PŘEDPISY PRO YOUNGTIMER POHÁR

V tomto poháru mohou startovat pouze sériové vozy modelového roku maximálně 1985 s těmito úpravami:
- odstranění, nebo výměna filtru sání
- neoriginální výfukové potrubí od svodů dále, ale s tlumičem hluku
- libovolné neseřiditelné tlumiče pérování
- demontáž zadních sedaček a nezbytných částí čalounění při montáži rámu
- montáž sportovních sedaček a pásů
- demontáž plata za sedačkami
- výměna volantu za jiný
- výměna disků za jiné, ale  původního průměru +- jeden palec
- změna rozměru pneu, ale pneu pouze homologované, označené "E"
- možnost montáže přídavných dobových spoilerů
- nahrazení původního již nevyráběného mechanického dílu jiným, shodných vlastností

 VŠECHNY OSTATNÍ DÍLY MUSÍ BÝT SÉRIOVÉ, NEUPRAVOVANÉ! 
POKUD JE NA VOZIDLE NĚJAKÁ ÚPRAVA, KTERÁ JE V ROZPORU S TĚMITO PŘEDPISY, JE TŘEBA TO JEŠTĚ PŘED PŘIHLÁŠENÍM DO ZÁVODU KONZULTOVAT S TK, KTERÝ PO DOHODĚ S PROMOTÉREM ROZHODNE O UDĚLENÍ, ČI NEUDĚLENÍ VYJÍMKY.  PŘI STAVBĚ VOZU JE NUTNO MÍT VŽDY NA PAMĚTI, ŽE SE JEDNÁ O TŘÍDU HISTORIK, A VŮZ BY MĚL VYPADAT DOBOVĚ!!!          STAVBA REPLIK PRO TŘÍDU HISTORIK.

Pro třídu historik je možno postavit repliku mimořádného, a dnes již nedostupného závodního vozu. Podmínkou je přesné zachování vnějšího vzhledu vozidla. Před počátkem stavby, či přípravy repliky pro náš seriál je nutné kontaktovat TK!!! O povolení startu rozhodne komise sk. H / bude utvořena/.
 Při takové stavbě jsou proti stávajícím pravidlům povoleny tyto vyjímky:

-VŠEOBECNĚ
- původní nedostupné odlitky a výlisky je možno nahradit novými, frézovanými díly nebo svařenci
- hliníkové, elektronové , duralové apod díly je možno nahradit ocelovými, nikoli obráceně
- karbonové a kevlarové díly možno nahradit laminátem
- při technologické změně výroby dílů, je však nutno zachovat jejich původní funkční rozměry

 MOTOR
-nedostupnou elektroniku lze nahradit podobnou, stejného systému

 PŘEVODOVKA

 -lze použít převodovku podobného tvaru, se shodným počtem a směrem vstupních i výstupních hřídelí, stejným systémem řazení, a shodným celkovým uspořádáním.
 -obal může být vyroben jako svařenec

- KAROSERIE
-díly z lehkých slitin mohou být nahrazeny ocelovými, nikoli laminátovými 
Všechny změny proti homologaci musí být provedeny jen z hlediska zjednodušení výroby, nikoli snížení hmotnosti, či vylepšením vlastností původních dílů!!!
Před stavbou takové repliky je nutno kontaktovat TK, a předložit dostatek dokumentace pro její výrobu.
 PŘED STAVBOU HISTORICKÉHO SPECIÁLU PRO NÁŠ SERIÁL KONTAKTUJTE TECHNICKÉHO KOMISAŘE! PŘEDEJDEME TAK NEDOROZUMĚNÍ.

Pokud některé vozidlo nebude po vzhledové stránce nějakými drobnostmi (rozhoduje TK, případně promotér) odpovídat těmto předpisům, bude mu udělena vyjímka na dva závody, pak musí závady odstranit, nebo startovat bez nároku na body.

 PODOBNOST DÍLŮ
-HLAVA- musí být shodné:
-materiál
-počet a uspořádání ventilů
-počet a způsob uložení vaček
-počet, směr vyústění a přibližný tvar kanálů
-počet a umístění zapalovacích svíček
-počet upevňovacích šroubů
-umístění hlavního výstupu vody
-způsob pohonu vaček

- BLOK- musí být shodné:
- materiál
-způsob uložení válců, nebo vložek
-počet uložení klikové hřídele
-způsob uložení klikové hřídele
-základní rozměry
-umístění hlavního vstupu vody 
 5.7. VÝSTROJ JEZDCE  Povinná je přilba schváleného typu, rukavice.ombinéza je povinná.  Co není dovoleno je zakázáno! V případě sporu je rozhodující stanovisko hlavního technického komisaře. Ten může svolat ke sporu Radu jezdců.       

 * Historici a "nové" formáty startovních čísel Jednou z mála věcí, které bych mohl z mého pohledu vytknout zimní soutěži historických automobilů Kokořínsko 2010, byl zvolený typ formátu startovních čísel a la WRC. Tato drobná výtka se týká jen vlastního "malého" čísla,nikoli zvoleného loga. Chápu , že na vše bylo velmi málo času a toto byla jedná z posledních věcí, která by pořadatele trápila.Omezeni byli jistě i cenou a rychlostí dodání, ale přece jen by šlo zvolit jinou formu, citlivěji vzhledem k povaze celé soutěže a zúčastněným historickým vozidlům. V tomto ohledu byly ve vzájemném srovnání určitě lepší předchozí ročníky Severočeského Monte-Karla s tradiční formou startovních čísel, klasickou velikostí  i s jejich vkusnou grafickou úpravou a běžným umístěním na bočních dveřích. Ke klasickým automobilům to tak vypadá rozhodně lépe a dobověji nejen při vlastní historické soutěži, ale i na pořízených fotografiích. Záležitosti ohledně provedení startovních čísel u historiků se však netýkají zdaleka jen letošního Kokořínska. Nový moderní zmenšený formát starovního čísla se začal poprvé objevovat ve WRC tuším v roce 2002 (ve Finsku) a postupně se stal novým standartem označení soutěžního vozu (společně s velkou jmenovkou jen jezdce na zadním okně) nejen v Mistrovství světa. V České republice jsme tuto "inovaci" převzali v sezoně 2008 pro Mistrovství republiky v rallye. Vzápětí se v tomto nápadu zhlédli i někteří další pořadatelé i v nižších soutěží,kteří se ho více či méně úspěšně snažili kopírovat či napodobit. A tak jsme třeba při Erzetce Tmáň 2008 startovali jen s malými oranžovými čísly na zadních oknech, která ani zdaleka nebyla nijak výrazně viditelná. No doba se mění, auta se mění, rally se mění, tak se tedy změnila i startovní čísla. Nic proti tomu u moderních  současných aut. Ale  na historickém soutěžním autě působí opravdu nepatřičně a minimálně "nehistoricky". Myslím si,že na klasických autech mají své místo tradiční bílé "čtverce" (vím,že správně jde o obdélník 50x40)  s velkými černými čísly na bočních dveřích. Zde by návrat k původním tradicím byl jistě jen ku prospěchu věci. Chápu, že se pořadatelům kombinovaných soutěží, kde startují nová i historická auta pohromadě ,nechce komplikovat si práci ještě navíc dvojím druhem startovních čísel. Ale u vysloveně jen historických soutěží např. při rallye pravidelnosti by to mělo být samozřejmostí. Těžko si dovedu přestavit, jak by tato moderní čísla ve stylu WRC  21.století vypadala například na klasických autech účastníků Winter Trialu nebo třeba historického Monte-Carla. Tradičního zpracování se doposud drželi například i pořadatelé z PAMK Klatovy u Historic Vltava Rallye .Původní provedení je totiž dokonce předepsáno mezinárodními řády FIA pro historiky (přílohou "K") a u mezinárodních podniků by tedy mělo být povinné.   U ostatních soutěží, ale i závodů do vrchu , kde startují navíc často historici i soudobá auta nejen společně ,ale i promíchaně (např.v Rallye Cupu) , bych se přimlouval tedy alespoň o jiné barevné odlišení čísel historiků . Variantou by bylo i dodržování již leta zavedené číselné řady pro historiky , začínající 200 - nejen v oficiálních Mistrovstvích republiky ale i v těchto dalších soutěžích (pravidelnost pak měla 400-), nebo označení písmenem H před vlastním číslem, jako se již používá např. při rallye legend. Kterákoliv z těchto variant vypadá rozhodně lépe,než jen stávající moderní formát, shodný ve svém provedení navíc pro soudobá i historická auta bez dalšího rozlišení. Tato forma působí například na pětačtyřicet let staré tisícovce stejně vkusně  a dobově asi jako plastové nárazníky z M-ka či sgrafiti na karoserii.             

* Oranžová "moderní"  čísla na sklech- viditelné bylo snad jen to větší vzadu - Erzetka Tmáň 2008  

    

  Varianta s H   před samotným číslem používaná při Rallye Legend - OK 

    

Na klasické auto patří klasické jmenovky posádky na blatníku a bílý "flek"  na dveře    

                                                                                   

  U nás  již  přes pětadvacet let používají  historici čísla začínající dvojkou (200-) v rallye  i v závodech do vrchu        

       *2010 - Konec  "Pravidelnosti" v Čechách? Při prohlížení zvláštních ustanovení připravované první letošní soutěže Rallye Cupu 2010 - I.Rallye Plzeň jsem zcela náhodou zjistil, že mezi vypsanými třídami mi chybí  kategorie P6 - tzv. pravidelnost pro historická auta. Protože ta se až do loňského roku na ostatních akcích, pořádaných Robertem Valečkem běžně jezdila, považoval jsem to jen za malou administrativní chybu-prostě jim to "někde" vypadlo a nevěnoval tomu nijak zásadní pozornost.  Jelikož jsem sám ale o startu v této kategorii na pro mne domácí soutěži (vzhledem ke stále ještě neprovozuschopnému stavu našeho "ostrého" nářadí) uvažoval, zkusil jsem se podívat na oficiální stránky tohoto seriálu. Jenže ani na nich v předpisech pro rok 2010 jsem o vypsání této kategorie nenašel nic. Prostě nic,ani jedinou zmínku. Přitom v oficiálních informacích pořadatelů tohoto seriálu k sezoně 2010 (mimochodem velice skoupých ) jsem také nenašel žádnou informaci o vypuštění ,či zrušení této třídy pro letošní rok. Žádná informace k tomuto se neobjevila ani v diskuzní části těchto stránek (www.rallyecup.ic.cz). Že to už jen pouhá administrativní  chybka nebude,se mi pak definitivně potvrdilo opět zcela náhodou při pročítání diskuzních příspěvků na serveru ewrc k původně jinému tematu , kde jen tak mimochodem se Robert Valečko zmínil, že pravidelnost na Plzni nebude, vlastně letos že vůbec nebude vypsána asi nikde?? Vím, že se to u nás netýká příliš velkého počtu jezdců,kteří by v této kategorii startovali pravidelně ,případně se zúčastnili celého seriálu soutěží Rallye Cupu (tedy těch,kde se pravidelnost jezdila), ale není to přeci jen trochu macešské a neseriozní nedat o nevypsání  této třídy alespoň malou oficiální informaci? Asi ne, protože těch "pár" jezdců pravidelnosti jim za to asi nestojí. To, že někdo pořídil či pro tuto třídu připravoval techniku na novou sezonu-jeho smůla.  Jezdci rallye pravidelnosti totiž bývali pro pořadatele vždy jen přívažkem, akceptovaným většinou jen z důvodu doplnění rozpočtu o další peníze za startovné. A to by asi mohlo stát i za "skončením" této třídy nejen v Rallye Cupu ,ale  již dříve i v ostatních pořádaných seriálech. Ačkoliv v loňském roce byla FASEM tato kategorie oficiálně vypsána jako Český pohár v rallye pravidelnosti,ve skutečnosti ji pořadatelé vypsali pouze při Rallye Krkonoše a jela se tak pouze tato jediná soutěž. Dříve bývala pravidelnost (neboli také glajchy,oficiálně pak regularity historic rallye) nedílnou součástí Historic Vltava Rallye,která byla zároveň u nás průkopníkem této disciplíny. Na Vltavě však glajchy skončily z pochopitelných důvodů-sloučením této soutěže s Rallye Šumava už pro ně v harmonogramu prostě nebylo místo. A tak asi v letošní sezoně rallye pravidelnosti historických automobilů v Čechách (alespoň v té podobě,jak se tady jezdila dosud)  snad až příliš tiše a nenápadně  zmizí ze scény . Je to škoda ,protože i zde  jezdci předváděli zajímavé výkony a občas i vozy,které by jinde nestartovali. Přitom jinde v Evropě i ve světě prožívají regularity rallye obrovský boom. Jezdí se nejen jako plnohodnotná součást se souběžně pořádanými sportovními historic rallye ,ale spousta velkých a renomovaných historických soutěží se jede jen jako regularity rally ,např. většina zimních soutěží na této stránce již níže zmíněných ( Boucles de Spa,Histo-Monte,Winter Trial,Winter Marathon,Monte-Carlo Historique,Planai Classic,Historic Ice ....) Tato disciplína má navíc poměrně velkou rozmanitost,neboť v podobě rallye pravidelnosti se jezdí jak dlouhé a náročné dálkové soutěže pro opravdové veterány (např. Mille Miglia,Peking-Paris),tak třeba obdoba původního dakarského dobrodruřství -soutěž TransAfricain Classic napříč africkým kontinentem. Jako pravidelnost se jezdí ale i jízdy do vrchu (Ecce Homo Historic) či donedávna na okruzích (Most,Česká TT Hořice,Dvůr Králové). Uvidíme, zdali se najdou v Česku noví pořadatelé,kteří by se této nyní "opuštěné" kategorie v nějaké podobě ujali. První vlaštovkou by mohly být zimní rallye pravidelnosti, které si poměrně rychle získávají své příznivce. Po dvou ročnících Českého Monte Karla, pořádaných p.Bumbou se letos připravuje na únor nová soutěž Kokořínsko Historic 2010, připravovaná klubem ASK Praha. Najdou další následovníky?